חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ליצירת קשר:

לקביעת תור צרו קשר עוד היום:

הירשמו לניוזלטר שלנו!

רוזציאה וסבוריאה

כך תתמודדו עם דלקות העור הנפוצות

רוזציאה וסבוריאה הן שתיים מהפרעות העור הדלקתיות השכיחות ביותר, במיוחד בקרב אנשים בעלי גוון עור בהיר. מכיוון שהן דומות במהות שלהן (בעיקר, הפרשה מוגברת של חלב והפיכת העור לשמנוני, ולעיתים גם מיובש), על רקע התסמינים הדומים ובהתחשב בעובדה שהן מופיעות פעמים רבות יחדיו, קל מאוד לבלבל ביניהן.

בפועל מדובר במצבים רפואיים שונים, הדורשים התייחסות נפרדת. מדובר כאן באתגר טיפולי לא קטן, אבל כזה שיכול להסתיים בהצלחה גדולה.

מהם דרכי הביטוי של רוזציאה וסבוריאה?

הסימפטום העיקרי של רוזציאה הוא הסמקות חוזרות ונשנות בעור הפנים, כאשר במקרים חמורים מדובר בהסמקה קבועה. לצד זה צפויים להופיע נימי דם בולטים על גבי העור, ובחלק מהמקרים פצעים קטנים שעשויים להזכיר תפרחת או אפילו אקנה. במקרים מסויימים נאבחן לצד רוזציאה גם שגשוג של טפיל דמודקס העלול להחמיר או לגרום לתופעות של גרד, חספוס, צריבה, לצד פצעונים או נקודות אדומות בעור.

סבוראיק דרמטיטיס (סבוריאה), או בשמה העברי “דלקת כרונית של בלוטות החלב”, גורמת אף היא לאמדומיות ולהופעת פצעונים ברוב המוחלט של המקרים. בעוד רוזציאה משפיעה על עור הפנים, ובעיקר הלחיים, המצח, האף או הסנטר, סבוריאה עלולה לפגוע באזורים ובאיברים אחרים בגוף. בכוחה השלילי של הדלקת לגרום לקשקשת בשלל איברים, לרבות קרקפת, גבות, מצח, צדי האף והקפלים הבולטים בהם (קפלים נאזולביאלים), אזור הזקן, קו החיבור בין השיער למצח, תעלות האוזניים ועוד.

בסבוריאה, מאבחנים במקביל פעמים רבות את פטריית המלסזיה ולכן בחלק גדול מהמקרים תכשירים אנטי פטרייתיים מהווים חלק מהטיפול המקובל.

ממה חשוב להיזהר?

אדם הסובל מרוזציאה או מסבוריאה נוטה להיות בעל עור רגיש במיוחד. המשמעות היא שחלק מהטיפולים המוצעים עלולים להחמיר סימפטומים קיימים. לצד החמרה אפשרית של תסמיני הבעיות, ייתכן מצב של היווצרות תלות בטיפול או התמכרות של העור, בעיקר במקרה של שימוש ממושך בסטרואידים. לדוגמה, ניסיונות להפסיק שימוש ממושך בסטרואידים אטופיים עלול לגרום להופעת תסמיני אדמומיות, פצעונים מוגלתיים דמויי אקנה, קשקשים, קילופים בעור ותסמינים אחרים, לצד תחושות לא נעימות של חום מקומי, גרד, צריבה ועוד.

מוצרים נוספים הדורשים התייחסות הם תכשירי שמפו בעלי בסיס אנטי פטרייתי. ייתכן מצב בו איש המקצוע ימליץ גם לשטוף עמם את עור הפנים, להתמודדות עם סבוריאה, אבל בפועל הדבר עלול לגרום לתבערה ולהחמרה של האודם הכללי. ההחמרה תהיה בסבירות גבוהה יותר במצבים בהם רוזציאה וסבוריאה מופיעות במקביל.

שימוש ארוך טווח בסטרואידים עלול להחמיר סימפטומים של רוזציאה וסבוריאה

הכול מתחיל באבחון

בשל סימפטומים זהים ולעיתים אבחונים שגויים, במרכז לטיפול ברוזציאה נעשה שימוש במערכות מתקדמות לדימות העור שאינן פולשניות, המאפשרות לאבחן את הנעשה בעומק העור ברמת דיוק גבוהה ללא תלות בגוון העור. מערכות אלו מאפשרות בניה של פרוטוקול טיפולי מותאם אישית לסימפטומים ולפרופיל הרפואי של המטופל.

כיצד אנחנו מטפלים ברוזציאה וסבוריאה?

במרכז לטיפול ברוזציאה פותחה מתודולוגיה טיפולית המבוססת על ניסיון עשיר ורב שנים המושתת על מגוון רחב של מטופלים. מדובר בטיפול מערכתי אינטגרטיבי המותאם אישית, המשלב פרוצדורות אסתטיות, תכשירים ייעודים למצב העור ובתוכו גם תזונה והתאמות אחרות שרצוי לבצע באורח החיים. בשל ריבוי הסימפטומים יש מקרים בהם נדרשת סבלנות, אבל התוצאות בסיום התהליך הופכות את ההמתנה לכדאית. מדובר בטיפול בעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד, שיכול להיטיב עם התסמינים עד למצב בו כמעט וכבר לא תבחינו בהופעתם על גבי העור וגם עשוי לספק לכם שקט נפשי לתקופה ארוכה.

דילוג לתוכן