חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ליצירת קשר:

לקביעת תור צרו קשר עוד היום:

הירשמו לניוזלטר שלנו!

רוזציאה ודמודקס

תסמינים דומים (בערך), מצבים שונים

אם רוצים לתאר את היחס בין רוזציאה לדמודקס, אפשר להשתמש אולי בשם השיר המפורסם של חנן יובל, “שנינו יחד וכל אחד לחוד”. מצד אחד, מדובר במחלות עור שונות ונבדלות. מצד שני, התסמינים של המחלות האלה והביטויים שלהן על גבי העור עשויים להיות דומים עד זהים, עד שקל מאוד לבלבל ביניהן. המשמעות היא שיש אתגר מסוים לאבחן את הבעיה ולהציע טיפול מתאים, אבל זה בהחלט אפשרי.

רוזציאה, דמודקס ומה שביניהם

רוזציאה היא מחלת עור דלקתית כרונית, שהביטוי המוחשי שלה הוא אדמומיות בפנים. האדם הסובל מרוזציאה יחווה הסמקות חוזרות ונשנות, עד לאדמומיות קבועה בפנים אליה נלווים נימי דם ובמקרים מסויימים הופעה של פצעים דמויי אקנה. לצד הנזקים הקוסמטיים, האדם הסובל מרוזציאה עלול לחוות תחושות לא נעימות דוגמת צריבות, עקצוצים, בעירה, יובש, גירוי בעיניים, גלי חום ועוד.

דמודיסידוזיס, הלא הוא שגשוג של טפיל הדמודקס, נחשב למורכב לא פחות להתמודדות. המדובר בטפיל חוץ גופי, שבמצב תקין נמצא על העור ולא אמור לחולל נזק (אסימפטומטי). אלא שמצבים שונים – דוגמת סטרס, בעיות הורמונליות, חולשה של המערכת החיסונית ועוד – עלולים לגרום לשגשוג הטפיל ולהופעתם של סימפטומים בעור. גם כאן, אחד הביטויים הפיזיים המוחשיים הוא אדמומיות המופיעה על גבי העור. לצד זה הסובלים מהבעיה עלולים לחוות סימפטומים קליניים כדוגמת נפיחויות, פצעים קטנים (ללא מוגלה) או נקודות אדומות על גבי העור, גרד, יובש, הפרשות שעוותיות מהעיניים, ושלל תסמינים אחרים.

בכל זאת – יש כמה הבדלים חשובים

חשוב להדגיש שבמקרים רבים רוזציאה ודמודקס יאובחנו במקביל, אולם למרות שחלק גדול מהתסמינים דומים – מדובר למעשה בתסמונות שונות. רוזציאה היא מחלת עור כרונית פרוגרסיבית, כלומר, מחלה שללא טיפול צפויה להחמיר בצורה הדרגתית עם הזמן, בקצב התפשטות שנוטה להיות בד”כ איטי. לעומת זאת מצב בו לא מטפלים במועד בשגשוג הדמודקס יביא ככל הנראה להתפשטות מהירה יותר, בעיקר באזור הפנים.

אבחון המחלה – "דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

כאשר מדובר בתסמונות העור רוזציאה ודמודיסידוזיס אבחון ויזואלי של מצב העור, בין אם “להעיף מבט” אל עבר המטופל או לעיתים אפילו דרך תמונה או מבעד למסך הטלפון החכם), עלול בסבירות גבוהה, להיות שגוי. באבחון מחלות ותסמונות עור, אין קיצורי דרך ובמיוחד כשמדובר בדמודקס שהינו טפיל מיקרוסקופי “שעין בלתי מזויינת” אינה יכולה לאבחנו. האבחון המדויק יתבסס על מערכות לדימות העור, טכנולוגיית דימות מתקדמות וחדשניות העושות שימוש באמצעות אור מקוטב צולב (Cross Polarized Technology).

היתרון המרכזי של השיטה הוא שהיא מבטלת את החזר האור (רפלקציה) ומאפשרת להתבונן בצורה יסודית ולא פולשנית במה שנעשה מתחת לפני העור, עד לעומק של 1 מ”מ. השיטה בולטת בדיוק הקליני שלה ומאפשרת לקבל תמונת מצב לגבי שכבות העור העליונות, נגעים פיגמנטרים, מבנים וסקולריים וכן אינדיקציות לנוכחות כמות גבוהה של טפיל הדמודקס, ללא תלות בגוון העור. במאמר מוסגר, נציין שבשנים קודמות ייחסו רוזציאה בעיקר למבוגרים בעלי עור בהיר, אם כי כיום ברור שהיא עלולה לתקוף אנשים בשלל גילים וגווני עור.

החדשות המעודדות: ניתן לטפל בעור בצורה יעילה

במרכז לטיפול ברוזציאה נעשה שימוש באמצעי דימות וטכנולוגיות מתקדמות ביותר שאינן פולשניות. לצד ניסיון אבחוני רב שנים, מוצעים  טיפולים אינטגרטיביים רב מערכתיים המותאמים באופן אישי ” Tailor- made” למצב הסימפטומים ולפרופיל הרפואי של כל מטופל.

תכשירים דרמו -קוסמטיים בהתאמה אישית

אנשים הסובלים מרוזציאה ודמודקס מגלים פעמים רבות סבילות נמוכה לתכשירים קוסמטיים, מכיוון שלרובם עור רגיש במיוחד. על כן, חלק מהתכשירים הנפוצים  עלולים להחמיר סימפטומים של אודם צריבה או בעירה. במרכז לטיפול ברוזציאה מותאמים באופן אישי תכשירים ייעודים פרי פיתוח של שנים המשלבים ידע קוסמטי חדשני לצד ניסיון מחקרי ורפואי לצורך שיקום העור וטיפול בתסמינים.

בשל ריבוי הסימפטומים האופייניים לתופעות עוריות אלו עדיין לא נמצאה התרופה הנותנת מענה לכלל הסימפטומים בעור. הניסיון שלנו מראה שפרוטוקול המשלב טיפול מערכתי המותאם לתסמינים הקליניים (לרוב עם תרופות, אבל לא בהכרח), פרוצדורות אסתטיות ותכשירים ייעודיים מתקדמים למצב העור, לצד שינוי תזונתי הוא היעיל ביותר. תוכנית טיפולים שכזו צפויה לשפר משמעותית את מצבכם ואת התחושה האישית שלכם, ולאפשר לכם לראות את העור שבקצה המנהרה.

דילוג לתוכן